PRODEJ PRVOREPUBLIKOVÉHO DOMU S VELKOU ZAHRADOU, PRACOVNOU A SAUNOU

REZERVOVÁNO – 10.600.000,- Kč

Vlčí jáma 352, 338 08 Zbiroh

Co prodáváme?

Ke koupi nabízím pozemky o celkové velikosti 3.026 m², z toho připadá 256 m² na pozemek vedený jako „zastavěná plocha a nádvoří“ jehož součástí je rodinný dům č.p. 352, zbylých 2.770 m² připadá na zahradu.

Vzhledem k tomu, že zahrada má velkorysou výměru, je případně možné ji rozdělit na tři části, čímž by vznikly další pozemky s potenciálem výstavby, které by bylo možné v případě potřeby prodat, nebo použít pro vlastní potřebu.. (ověřeno na odboru územního plánování).

Zde je geometrický plán s návrhem rozdělení.

Co znamená pojem „pozemky s potenciálem výstavby“?

Tento pojem znamená že pozemky jsou v zastavitelném území obce, vede podél nich obecní komunikace a bud‘ na jejich hranici, nebo v bezprostřední blízkosti jsou inženýrské sítě, tj. obecní vodovod, kanalizace, plyn, elektřina atd.
Zde výpis z územního plánu a mapka dostupných sítí (sice z r. 2017, ale předpokládám, že se příliš nezměnila :))

Zahrada

Má orientaci severovýchodní a je rozložená do dvou úrovní, přičemž jejich hranice organicky rozděluje skalní masiv stylově doplněný o pět kamenných vlků rodáka z Rokycan, akademického sochaře Václava Koukolíčka.
Parkovou úpravu zahrady v dvacátých letech minulého století navrhl chlapík jménem Josef Vaněk (neplést se jmenovcem zodpovědným za „šumperáky“), což byl prvorepublikový zahradní architekt pár excelánc, o čemž svědčí například i to, že byl vybrán pro realizaci parků okolo Barrandovských teras – a že to nebylo málo, vzhledem k prestiži spojené s tímto projektem, je asi zřejmé.
V „dolní části“ „vpravo“ je část určená pro děti s domečkem a skákadlem, „vlevo“ skalní jezírko s posezením, velký stromový rododendron, množství krásných vzrostlých stromů, keřů a také důležitá věc a tou je? Septik… 🙂

V „horní částí“ je příjezd k domu, plocha pro parkování, garáž, přístřešek na dřevo, dílna, velká pracovna, sauna, ohniště a branka směr zámek Zbiroh.

Pracovna

Jedná se o zateplenou dřevostavbu s modřínovou fasádou o zastavěné ploše 6,15 x 6,15 m², tj. vnitřní plocha cca 28 m², elektřina je zavedena.

Rodinný dům

Původní zděný objekt byl postaven ve 20. letech 20.století. Dřevěná nadstavba 2. a 3. NP byla postavena v 90.letech 20. století.
Dům je částečně podsklepený, má sedlovou střechu s krytinou z lepenky tmavě šedé barvy.
Nosné obvodové zdivo je z plných cihel tl. 460 mm, z vnější strany pohledově cihelný obklad.

Nadstavba 2. a 3. NP je dřevěná. Štítové zdi jsou z dřevěných nosných sloupků 150 x 150 mm, prostor mezi nimi je vyplněn izolací Orsil tl. 150 mm. Z vnější strany jsou zdi obloženy dřevěnými prkny, z vnitřní strany SDK obkladem. Šikmá střecha je provedena z dřevěných krokví 120 x 120 mm – mezi prostor je vyplněn opět izolací Orsil, tentokráte tl. 120 mm. Z vnější strany jsou asfaltové šindele tmavě šedé barvy, z vnitřní strany obklad SDK.
Následující nákresy, řez i plány jednotlivých podlaží včetně velikosti místností jsou převzaté z poměrně ambiciózního architektonického návrhu rekonstrukce domu zpracované v r. 2017, který je případně k dispozici.

Do domu je přiveden plyn, elektřina a obecní vodovod, odvod splašků do septiku, nicméně je zde možnost připojení na kanalizace.
Bonusem je studna, která není využívána.
Vytápěno pomocí kamen na dřevo umístěných v obývacím pokoji, dotápěno plynovým kotlem, na který jsou napojeny radiátory. Kuchyně a koupelna v 1. NP mají topení podlahové. Příprava TUV vody bojlerem.

Nemovitost má dva vchody, tedy 1. NP a 2. + 3. NP lze užívat separátně.
1. NP zahrnuje: Předsíň, terasu, obývací pokoj, kuchyni, wc a koupelnu. Na fotce předsíně je zřetelná stopa po vlhkosti, která prosakovala skrze poškozenou izolaci terasy v 2. NP. Tento problém je už ale odstraněn.

Do 2. NP, které zahrnuje druhou koupelnu, dětský pokoj, ložnici se vstupem na osluněnou terasu a prostornou šatnu, je možné vstoupit bud‘ přímo z 1.NP (spojovací dveře jsou uzamykatelné, dokonce opatřené zatahovací mříží), nebo z vnějšku, směrem od venkovní pracovny.

Ze 3. NP zahrnujícího chodbičku a dva pokojíky je neuvěřitelný výhled do krajiny a dostanete tam po „mlynářských“ schodech

Do suterénu, kde najdete prádelnu, vinotéku a technické zázemí domu, je možné vejít z vnějšku, nebo po strmých schodech, které ústí pod schodišťovými stupni v 1. NP.

Celkovou užitnou plochu domu a venkovní pracovny (tj. vnitřní prostor obytných prostor bez příček, včetně schodišť, ale bez teras, suterénu, garáže, kůlny a sauny) jsem spočítal na 253 m².

Celková podlahová plocha (tj. užitná plocha domu a venkovní pracovny včetně schodišť, teras, suterénu, garáže, kůlny a sauny) vyšla na 423 m².

Stav domu

K posouzení technického stavu jsme přizvali autorizovaného inspektora nemovitostí, p. Richarda Kratochvíla, jehož kompletní posudek naleznete ke stažení zde.

Hlavní body jsou tyto:

  • V zadní části domu, směr ohniště chybí hydroizolace u stěny kůlny, která je tím pádem vlhká;
  • podlaha v kuchyni je popraskaná vlivem podlahového topení;
  • podkladní rastr pod lávkou směr terasa v 2.NP je třeba opravit, nosné trámky jsou vyhnilé;
  • plynový kotel je na konci životnosti, stejně jako bojler;
  • 2. a 3. NPnesplňuje současné standardy zateplení;
  • plechovou střechu nad garáží a kůlnou je třeba znovu natřít;
  • chybí požární hlásiče a hasicí přístroje.


Energetický štítek (energetická třída G) zde.

Okolí domu

Jak dobře se v místě bydlí, z velké části determinuje právě blízké a širší okolí. Když jsem na videu mluvil o tom, že se jedná o speciální místo, tak jsem to myslel vážně.

Dům samotný, stejně jako zbirožský zámek stojí totiž na buližníkové skále prorostlé jaspisem a jak Němci za války objevili, krystaly tohoto polodrahokamu dokonale odráží rádiové vlny. Těchto jaspisových „zesilovačů“ po válce využila i československá armáda, jež na zámku vystřídala německé vojáky. Na Zbirohu stál nějakou dobu i pověstný radiolokátor Tamara, který dokázal odhalit i americké „neviditelné“ bombardéry.
Jinými slovy, pozor na co tady myslíte, rozléhá se to dost daleko!

Kdo ví, možná že to také byl jeden z důvodů, proč právě na tomto místě byl postaveno jedno z nejstarších šlechtických sídel v čechách. Více info třeba zde

Také když jsem zmiňoval fakt, že příroda je tu stále silná a zdravá, tak to nebyl žádný reklamní tahák!
Stromy jak přímo na zahradě tak v zámeckém parku, blízkém i širším okolí jsou jen velmi málo zasažené kůrovcem a CHKO Křivoklát je skutečně skvělé místo na trávení volného času v přírodě – procházky, kola, koupání.
Sotva vyjdete z domu, už jste na zelené turistické značce, která vás dovede třebas na krásnou vyhlídku a i jinak zajímavé místo, nazvané Světovina, určitě nadchne i cyklistický okruh ke Skryjským jezírkům a tak nějak tuším, že určitá, vcelku široká vrstva obyvatelstva by si mohla zamilovat i trasu do Broum, respektive do místního pivovar na čepovaného „Matušku“ , případně spřáteleného podniku nazvaného „Hospůdka na Hřišti“ kde ho točí za více než přijatelné ceny a to v nezaměnitelné atmosféře vesnické hospody u fotbalového hřiště :).

Za koupáním nejblíže do nádrže v Jablečnu (už je napuštěná :)), nebo do Hořovického aquparku, ale možností je samozřejmě mnohem více.

Občanská vybavenost

Přestože Zbiroh zcela jistě nepatří mezi největší města v ČR (co do počtu obyvytel se svými 2.526 kusy umístil na krásném 450 místě, kde o 6 hlav předběhl Ždánice a sám to o 10 prohrál s Chýnovem), tak v něm najdete v zásadě všechno, co je k spokojenému životu potřeba.
Na mysli mám například nedaleké orientální nákupní středisko s restaurací podávající cizokrajnou kuchyni zvané „U Kima“ (vietnameská večerka s bistrem) nebo místní jatka, kde se o jejich službách vyjádřil jeden z jejich věrných zákazníků v recenzi takto: „Celá prasata ke grilování za super ceny“. Takže asi tak…
Když už jsme u toho ž…jídla, tak ve Zbirohu je nově Billa, kterou jim mimozbirožané jen tiše závidí, nejen na večeři lze zajít do Zbirožského dvora, což je supr restaurace (ted‘ si nedělám srandu) nebo do reštyky na Zbirožském zámku s přízračným názvem Zámecká krčma u Rodolfovy kratochvíle, kde to (nejen podle místních) zase až tak slavné není, ale zase je to asi zajímavé prostředí.
I vyznavači české klasiky „kvatro formádži“ (30% uzený eidam, nivka, hermelín a mozarelka (zřejmě od Kima)) si v La Fontáně přijdou na své!

Pro opravdový gastro zážitek se ale vyplatí zajet do Hořovicrestaurace Na Krétě je více než právem oblíbená…


Co se týká vzdělávání a služeb pro naše malé i ty nejmenší spoluobčany.
Když vyjdete z domu, projdete Vlčí jámou, pak to vezmete Podhradím přes ul. Karla Vokáče, tak jste asi tak za 20. min příjemnou cestou (s minimálním provozem) u základní i mateřské školy, kterou si místní maminky pochvalují kvůli perfektnímu přístupu k dětem.
Montessori školka je v cca 20 km vzdálené Chříči, což je taky velmi sympatická obec, jelikož tam taky mají pivovar, který částečně funguje i jako chráněná dílna. Přičemž se musím přiznat, že mě takhle kombinace dosti zaujala a mám to už v deníčku jako plán B, kdyby to v realitách tak nějak už nešlo… Hm. Co dál…
Jo ještě za zmínku stojí i 14 km vzdálená obec Holoubkov, kde sice pivovar nemají, ale zato je tam škola, kde to prýýýý jde i bez mučení, ale já tam nebyl, jen jsem to slyšel.
No, abych tohle téma nějak smysluplně uzavřel – ve Zbirohu, nebo jeho okolí je zkrátka všechno co je třeba – i poliklinika a stanice PČR.


Doprava

Už to úplně cejtím, jak jste nedočkaví si domluvit prohlídku na tomhle skvělým městě, na nejlepčí adrese znící Vlčí jáma 352 – takže to zkrátím. Dostupnost je díky dálnici (která je skoro jako v pohádkách – ani moc daleko, ani moc blízko) dobrá. Praha-Zličín i centrum Plzně 35 min, letiště 45 min.
Vlaková zastávka se spoji jak na Prahu hl.n. (přes Hořovice, Zdice, Beroun a Praha- Smíchovské nádraží) tak na Železnou rudu (přes Rokycany, Plzeň, Klatovy je v 6 km vzdáleném Kařezu. Ve Zbirohu jsou taky k mání různé autobusové linky, které jezdí jak do Rokycany, tak do Hořovic, což jsou taková jakoby středisková města.

Takže to je za mne pro tuto chvíli vše, pokud Vás tohle místo zaujalo, tak pište, volejte, rád Vás po něm provedu i zodpovím vaše nejvšetečnější dotazy (jako třeba kdo byl Karel Vokáč, nebo tak něco).

Každopádně kontakt na mne najdete zde 🙂